Želim da otvorim pozorište ka široj publici i autorima

Želim da otvorim pozorište ka široj publici i autorima

Vijesti

25. May 2025

Nakon što je Skupština glavnog grada 15. maja verifikovala njen četvorogodišnji mandat, dramaturškinja i rediteljka Sandra Vujović zvanično je stupila na funkciju direktorice Gradskog pozorišta, koju je prethodno obnašala glumica Ivona Čović-Jaćimović.

Vujović je autorka koja se dominantno afirmisala djelujući sa nezavisne scene, a na čelo podgoričke institucije kulture dolazi u susret velikom jubileju – 75 godina postojanja Gradskog pozorišta.

Ona je u intervjuu za Pobjedu govorila o prvim koracima koje je napravila kao direktorica, viziji razvoja Gradskog pozorišta, ovosezonskim premijerama, useljenju u novu zgradu, Festivalu pozorišne režije „Jagoš Marković“ koji će prvi put biti održan u decembru ove godine...

Najavila je ambicioznu transformaciju ove teatarske kuće: otvoreniju, transparentniju i snažnije povezanu sa publikom, umjetnicima i regionalnom scenom.

POBJEDA: Koji će biti Vaši prvi koraci kao nove direktorice Gradskog pozorišta i na što ste najviše fokusirani u ovom početnom periodu?

VUJOVIĆ: U prethodnih mjesec dana, obavljala sam funkciju vršioca dužnosti direktorice Gradskog pozorišta, tokom koje sam se posvetila upoznavanju sa svim aspektima rada ove institucije, uključujući kolege, procese i aktuelne projekte. Tokom tog perioda, bilo mi je važnije da stičem uvid u trenutnu situaciju i da se upoznam sa svim unutrašnjim dinamikama, kako bih mogla što bolje da razumijem potrebe pozorišta i identifikujem ključne oblasti za unapređenje. U tom smislu, fokusirala sam se na tekuće dnevne aktivnosti pozorišta, ali i na uspostavljanje dobrih odnosa sa svim zaposlenima, kako bismo zajedno kreirali što efikasniji i kreativniji radni ambijent i timski duh.

S obzirom na to da je Skupština glavnog grada nedavno verifikovala moj izbor na funkciju izvršne direktorice i time mi povjerila mandat od četiri godine, sadašnjim angažmanom želim usmjeriti svoj rad ka realizaciji dugoročne vizije i strategije razvoja Gradskog pozorišta. Moji prvi koraci će biti usmjereni na finalizaciju i sprovođenje plana i programa rada tokom narednog perioda, sa posebnim osvrtom na inovacije u domenima poslovne i repertoarske politike. Cilj mi je da pozorište postane dinamično, otvoreno i inkluzivno kulturno središte, koje će se istovremeno oslanjati na dobre tradicije poslovanja i nove, savremene kreativne i teatarske trendove.

POBJEDA: Kakva je Vaša dugoročna vizija razvoja Gradskog pozorišta?

VUJOVIĆ: Želim da Gradsko pozorište otvorim ka široj publici, kako domaćoj, tako i regionalnoj, ali i prema stvaraocima iz Crne Gore, regiona i šire. Vjerujem da je važno da ovaj teatar, koji uskoro proslavlja 75 godina postojanja, postane mjesto susreta, razmjene ideja i stvaralaštva, ali i platforma za prezentaciju najnovijih umjetničkih i kulturnih dostignuća. Moj cilj je da postavimo pozorište kao svijetlu tačku na kulturnoj mapi Podgorice, ali i šire, te da ono zauzme sve značajnije mjesto na regionalnoj kulturnoj sceni.

U narednom periodu, fokusiraću se na angažovanje i saradnju sa svim relevantnim partnerima, međunarodne saradnje, razvoj inovativnih projekata, kao i na podsticanje kreativnosti i profesionalnih standarda unutar naše institucije. Vjerujem da će timski rad, posvećenost i jasno definisani ciljevi biti ključ uspjeha u realizaciji ove ambicije. Sa velikom željom i entuzijazmom, želim da Gradsko pozorište učinim mjestom koje će inspirisati, okupiti i rasplamsati kulturnu energiju za dobrobit svih građana Podgorice i šire zajednice.

Pored navedenog, naš fokus će biti na produkcijama koje imaju festivalski potencijal, kao i na etabliranju Međunarodnog festivala pozorišne režije „Jagoš Marković“.

POBJEDA: To će biti prvi festival pozorišne režije u regionu. Na koji način će se ovaj jedinstveni koncept razvijati i kako očekujete da festival utiče na crnogorsku teatarsku scenu?

VUJOVIĆ: Ideja je proizišla iz želje da se odaje priznanje Jagoševom doprinosu teatru i režiji, ali i da se stvori platforma za promociju vrhunskog umjetničkog stvaralaštva. Festival, međunarodnog karaktera, okupljajući najbolje predstave iz regiona i šire, može znatno doprinijeti unapređenju kulturnog identiteta Podgorice i Crne Gore. S obzirom na specifičnost ove manifestacije, koja stavlja poseban akcenat na rediteljsko umijeće i režiju kao centralnu i ključnu djelatnost u pozorišnom stvaralaštvu, ona se izdvaja od tipičnih regionalnih pozorišnih festivala. Za razliku od njih, Festival „Jagoš Marković“ će staviti jači fokus upravo na režiju, naglašavajući ulogu reditelja kao kreativnog i inovativnog pokretača pozorišnih procesa. Inicijativa ima za cilj da podstakne razvoj visokog umjetničkog standarda i podigne kulturni profil ne samo Podgorice, već i šire, doprinoseći razvoju regionalne teatarske scene i afirmaciji režisera i njihovih djela. Smatramo da ovakav festival ne samo da će ojačati pozorišnu umjetnost i podstaći stvaralačku razmjenu, već će i istaći važnost režije kao centralne umjetničke discipline, čime će dodatno obogatiti našu kulturnu ponudu i doprinijeti postavljanju Podgorice kao važnog centra teatarske produkcije u regionu.

POBJEDA: Koje premijere bismo u Gradskom pozorištu mogli očekivati do kraja ove sezone?

VUJOVIĆ: U 2025. godini, planiran je rad na četiri nove produkcije, kao i obnova nekih kultnih predstava koje podgorička publika dobro pamti. Na jesen nas očekuju tri premijere. Na Večernjoj sceni gledaćemo predstave „Žena od prije“ (tekst: Roland Schimmelpfeninng, dramaturgija: Stela Mišković), u režiji Damjana Pejanovića i ,,Bolivud“ (tekst i dramaturgija: Maja Pelević) u režiji Kokana Mladenovića, dok ćemo na Dramskoj sceni za djecu obradovati najmlađe izvedbom „Pipi Duge Čarape“ u režiji Petra Pejakovića. Na sceni Gradskog pozorišta naći će se još i par koprodukcija koje će svoju crnogorsku premijeru imati upravo na našoj sceni.

POBJEDA: Gostujući u emisiji ,,Boje jutra“ na TV Vijesti najavili ste transparentniji način rada i stalno otvoreni javni poziv za autore. Kako planirate da obezbijedite fer selekciju i uključivanje novih glasova, posebno mladih umjetnika?

VUJOVIĆ: Tačno. Stalno otvoren javni poziv će nam omogućiti da se povezujemo sa stvaraocima i stvaramo bazu dramskih tekstova i ideja iz koje možemo dugoročno planirati našu repertoarsku profilaciju. Selekciju će, u skladu sa programskim i poslovnim ciljevima, vršiti stručni timovi unutar pozorišta.

Najave preseljenja u novu zgradu Gradskog pozorišta, kao i činjenica da pozorište ima tri scene - Večernju scenu, Dramsku scenu za djecu i Lutkarsku scenu za djecu, govori da ima prostora da se repertoar značajnije obogati novim predstavama. Pored toga, u planu je i pokretanje četvrte scene namijenjene studentima i mladim autorima. Zato je javni poziv dobar mehanizam za povezivanje sa svima njima.

POBJEDA: Kada možemo očekivati da nova zgrada Gradskog pozorišta konačno bude funkcionalna? Da li je realno da se useljenje dogodi 2025. godine?

VUJOVIĆ: Iskreno me obradovala informacija koju sam nedavno dobila, a koja se tiče preseljenja u novu zgradu, na koju se čeka već godinama. Ova vijest daje nam nadu da će se taj dugo očekivani proces realizovati tokom ove godine, čime bismo na pravi način obilježili i veliki jubilej – 75. rođendan Gradskog pozorišta. Novi prostor predstavlja značajan korak naprijed, ne samo u tehnološkom i infrastrukturnom smislu, već i kao simbol posvećenosti razvoju i očuvanju naše kulturne tradicije, te jačanju pozicije pozorišta u okviru domaće i regionalne kulturne scene.

POBJEDA: Što smatrate da bi bio najveći benefit koji bi useljenje u vlastiti prostor donijelo pozorištu, kako za publiku, tako i za same umjetnike?

VUJOVIĆ: Useljenje u vlastiti prostor predstavlja jedan od najvažnijih koraka za dalji razvoj Gradskog pozorišta, jer će donijeti brojne benefite kako za same umjetnike, tako i za publiku. Najveći benefit sigurno je mogućnost stvaranja bogatijeg i raznovrsnijeg repertoara, koji će uključivati više novih, inovativnih i izazovnih predstava, što će omogućiti da se naš pozorišni izraz obogati i modernizuje. Ova promjena će omogućiti veću fleksibilnost u planiranju i izvođenju produkcija, kako u tehničkom, tako i u umjetničkom smislu, čime će se podstaći kreativnost i novi pristupi u radu. Takođe, posjedovanje vlastitog prostora će omogućiti kontinuirani razvoj i raznovrsne programske sadržaje, od klasičnih i savremenih drama do eksperimentalnih projekata, čime ćemo dodatno obogatiti kulturni život Podgorice i regiona.

Za publiku, ovo znači raznovrsniji i sadržajno bogatiji program, priliku za upoznavanje sa novim umjetnicima i stilovima, ali i stvaranje atmosfere živahnog i intenzivnog kulturnog grada. Ujedno, vlastiti prostor postaje centar okupljanja i društvenog života, gde će se stvarati i održavati razne kulturne i društvene inicijative, doprinoseći jačanju kulturnog identiteta i promovisanju umjetnosti kao važnog društvenog faktora.

Za same umjetnike, to znači veću slobodu za eksperimentisanje i realizaciju ideja, kao i mogućnost da rade i razvijaju svoje projekte u boljim uslovima, što će pospješiti razvoj umjetničke scene i podstaći nove kreativne tokove. Useljenje u sopstvenu zgradu doprinijeće intenzivnijem i dinamičnijem kulturnom životu Podgorice i cijele naše zemlje, čime ćemo još više afirmisati pozorište kao važnu umjetničku i društvenu instituciju.

Saradnja sa nezavisnom scenom jedan od ključnih strateških pravaca

POBJEDA: S obzirom na činjenicu da ste se kao umjetnica dominantno ostvarili djelujući u projektima nezavisne produkcije, da li planirate određene saradnje sa akterima nezavisne scene?

VUJOVIĆ: Naravno. Saradnja između Gradskog pozorišta i nezavisne scene predstavlja jedan od ključnih strateških pravaca kojim želimo da doprinesemo razvoju i osnaživanju cjelokupne dramske scene u Crnoj Gori. Smatramo da je važno otvoriti prostor za nezavisne stvaraoce, hrabre i inovativne projekte, jer upravo oni često donose najnovije ideje, alternative i osvježenja u umjetničku produkciju. Naš cilj je da kreiramo platformu koja će omogućiti razmjenu iskustava, zajedničku realizaciju projekata i podsticati raznolikost u temama, formama i izrazu. Želimo da pozorišni prostor bude inkluzivan i otvoren za različite glasove, umjetnike i ideje – od onih tradicionalnih do eksperimentalnih, od društveno angažovanih do onih koji postavljaju nova pitanja i izazove. Ovakva saradnja odražava našu društvenu odgovornost i težnju ka inkluzivnijem, raznolikijem i otvorenijem dramskom izrazu, koji sve više prepoznaje i valorizuje umjetničke glasove iz različitih marginalizovanih i urbanih zajednica. Verujemo da će zajednički projekti doprinijeti osnaženju cjelokupne scene, podstaći kreativnost i inovacije, a istovremeno oblikovati prostor u kojem će umjetnici i publika moći da razmjenjuju ideje, iskustva i izazove. Zajedničkim snagama želimo da gradimo kulturnu budućnost koja će biti otvorena, raznolika i inspirativna, jer smatramo da je to jedini pravi put ka razvoju savremenog, društveno odgovornog pozorišta i umjetnosti u okviru šireg kulturnog konteksta Crne Gore.

Izvor: Pobjeda

Autor: Andrija Rašović

Preuzmite aplikaciju

Google Play Apple Store

Generalni pokrovitelj