Konferencija za medije: ,,Dulsineja i Servantes" (12+)

Konferencija za medije: ,,Dulsineja i Servantes" (12+)

Vijesti

10. Oct 2024

Danas je održana konferencija za medije povodom premijere predstave sa Dramske scene za djecu ,,Dulsineja i Servantes” (12+) po tekstu Dragane Tripković, a u režiji Snežane Trišić, koja će se održati 14. oktobra u 20.00h u Velikoj sali KIC-a.

Na početku se obratila v.d. direktorice  JU ,,Gradsko pozorište" Podgorica Ivona Čović Jaćimović.

- Ono šta je jako važno i šta često napominjem je  i ta priča da kada smo Dragana, Sneža i ja birali temu za početak drugog dijela sezone u Gradskom pozorištu, rekla sam Dragani da bih jako voljela da to bude tema koja se tiče našeg podneblja i istorije i da je to tema o ljubavi i pomirenju. Citirala sam Dragani ,,Za ljubav, ne za mržnju ja sam rođena'' iz Antigone i upravo to je priča koja se godinama njeguje u ansamblu i kolektivu Gradskog pozorišta, jer da nema ljubavi i nevjerovatnog stepena poštovanja između nas samih, mi ne bi uspjeli da napravimo ovakvu predstavu, kakvu ćete imati priliku da vidite za četiri dana. Zahvalila bih se i Sneži Trišić i Darku Nedeljkoviću koji su ponovo tu sa nama, jer smo postavili jedan viši stepen zajedničke saradnje na zadovoljstvo cijelog kolektiva - kazala je Čović Jaćimović.

 

Dramaturškinja naše kuće Dragana Tripković potpisuje tekst komada i nada se, kako kaže  da će ovo biti samo jedna od mnogih tumačenja, jer ova legenda ostavlja mnogo prostora za dalje interpretacije:

-Prije nego se osvrnem na saradnju sa Snežanom Trišić, moram napomenuti da me je mit o Dulsineji, već dugo opsjedao i ta priča o vječitoj Servantesovoj muzi, bila je povod da nastane prvo jedan oblik teksta koji je bio namijenjen za drugu priliku, a onda se na poziv direktorice Ivone Čović Jaćimović on razvio u jednu potentnu dramsku priču koja će u prvom redu biti namijenjena djeci i mladima, a zašto i ne reći da je to priča za sve uzraste. Za mene je priča o Dulsineji prostor fuzije legende i fikcije i mislim da svako društvo, pogotovo naše crnogorsko, koje je puno legendi i istorijskih činjenica koje se međusobno prepliću, treba da valorizuje ove stvari na pravi način. Znam da su ulcinjani vrlo ponosni na ovu priču i znam da je ta tema o Servantesu i njegovom robovanju u Ulcinju čak i prisutna u njegovim pričama. Puno sam istraživala tu temu  kroz različite istorijske knjige lokalnih autora, ali i drugih izdavača gdje moram pomenuti i knjigu Mustafe Canke koja mi je dosta poslužila u nekim situacijama kada je trebalo razgraničiti šta je gusarstvo, a šta je građanstvo toga vremena. Nadam se da ćemo mi kao producentska kuća  i ljudi koje ova legenda zanima, u prvom redu publika, biti zadovoljna - rekla je Tripković.

Snežana Trišić, rediteljka kaže da je mješavina činjenica i legende je ustvari pokrenula niz pitanja koja su nama danas ovdje važna:

- Što se tiče priče o Dulsineji i Servantesu, kada su mi Ivona i Dragana prišle sa idejom o predstavi, mene je tu odmah nešto zainteresovalo  i taj ,,keč'' sa današnjim vremenom je ono što je mene najviše intrigiralo u toj priči, osim naravno nekih istorijskih okolnosti koje su uvijek na svoj način veoma potentne i dio pozorišta, ali ono što su problemi današnjice našeg društva, i prije svega pojedinaca, i onoga što nosimo zaključano u sebi, je ono što je veza ovog teksta sa nama danas. Priča je o ljubavi, herojstvu i hrabrosti i o tome na koji način možemo da prebrodimo prepreke koje nam se svakodnevno događaju u odnosima, u raznim okolnostima koje srećemo u životu. Ono što je lijepo kroz ovaj susret Dulsineje i Servantesa koji dolaze iz dva potpuno različita svijeta, u jednom klasičnom sukobu ulcinjana gusara i španaca koji ih napadaju je susret između dvije zaraćene strane i cijela priča je oko toga kako se sablje, topovi i mačevi koje koriste, odbacuju, i šta su prave vrijednosti i šta su zapravo prava oružja koja nas čine boljim ljudima i koja nas mijenjaju. Priča je i o ličnoj promjeni, promjeni sredine i promjeni koja se događa kada se susretnemo i kada smo spremni da riješavamo probleme drugih kao i naše i tek tada možemo da idemo ka nekom srećnom kraju. To se upravo desilo u susretu Dulsineje i Servantesa, gdje Servantes unosi snagu emocije i poezije u to društvo koje je vrlo ogrezlo u tu trgovinu i pohlepu, ratovanje i borbu, polako kroz Dulsineju, ali i sve ostale likove mijenja to društvo i u njima unosi i budi neke druge vrijednosti.

Scenograf, Darko Nedeljković kazao je da je projektu pristupio iz današnjeg vremena:

Nažalost mnogo ratova koji bukte širom planete i za koje se nadam da će se završiti kao i naša predstava – jednom velikom ljubavi, kakva je i u ovom komadu. Sama priča ima neku svoju posebnu poetiku i veliki izazov mi je bio kako da predstavim Ulcinj, specifičan grad koji nekako izvire iz hridi. Nadam se da sam ispunio zadatak da od ove scene, dakle ograničenog prostora napravim  prostor za igru sa svim specifičnostima koje Ulcinj ima a opet prilagođen djeci. I moram da naglasim da sam fasciniran čitavim ansamblom pozorišta i zaposlenima u pozorištu - izjavio je Nedeljković.

Glavne uloge, Dulsineju i Servantesa tumače Lara Dragović i Emir Ćatović.
 
-Za mene je ovo bio najveći pozorišni izazov do sada, jer smo na probama, kao i u priči, svaki put prevazilazili te naše lične prepreke, tražimo taj gusarski svijet i otkrivamo nove slojeve tog lika i uopšte svih drugih likova. Dulsineja je jedna hrabra mlada žena, ratnica, kojoj nedostaje ljubav koju kasnije u toku komada i nalazi, gdje shvati da nije sva snaga u maču nego u poeziji što i jeste jedno od najmoćnijih oružja - rekla je Dragović.
 
- Jedva čekamo premijeru i da podijelimo sa publikom sve što smo uspjeli da uradimo od početka proba i mislim da imamo odličan ansambl koji je dobro uigran i koji funkcioniše na najvišem nivou, bilo je toliko dobrih proba i bilo je uživanje raditi na ovom projektu. Mislim da će publika svih uzrasta uživati i u humoru, u mačevanju i sve zajedno je jedan dobar proizvod koji želimo da prikažemo publici - kazao je Emir Ćatović.
 

Igram suprotan lik od glavne poruke koju ova prestava nosi, predstavljam vlast u tadašnjem Ulcinju, Arnaut Mamija koji je ogrezao u želji za sticanjem, želji za bogatstvom ali na kraju ćete vidjeti kako se preobražavam. Nadam se da će se ova predstava dugo igrati – Miloš Pejović.

 
Goran Slavić se zahvalio autorskom timu i ansamblu na divnoj saradnji i složio se sa izjavama kolega da ovo pozorište opstaje ovoliki broj godina upravo zahvaljujući tom jedinstvu koje krasi kolektiv. Miloš Pejović, predstavnik je vlasti u tadašnjem Ulcinju, u suprotnosti je sa porukom koju predstava nosi, vjeruje da će ovaj komad imati dug pozorišni život, dok je Vukan Pejović istakao da je dio gusarske ekipe koja je tu u Ulcinju koja je kroz tekst navikla da pljačka, pali, donosi harač i dijeli narodu, da se mačuje i da slijedi naređenja od njihovog vođe, i ta banda na neki čudan način uspijeva da odoli napadima španske flote i odbrani grad Ulcinj, gdje se dešava jedan fenomenalan obrt , a to je trenutak kada oni moraju da odbace sve te stare vrijednosti i vjerovanja i poslušnost svom vođi, a za šta misle da je ispravno i vrijedno časti, a inspirisani su poezijom koju Servantes donosi u grad. Stefan Vuković se zahvalio Gradskom pozorištu i rediteljki i kazao da vjeruje da će ovo biti jedna divna predstava.
Da nedostaje više ovakvih tema, da nam teba više ljubavi i pomirenja smatra Mina Mićović i vjeruje da će komad biti jednako ineresantan kako djeci tako i odraslima. Skepsu, na početku rada, da će biti naporan proces obzirom na broj glumaca, imao je Pavle Ilić, koji dodaje da se lijepo osjećao tokom procesa i da je to jedna od bitnijih stvari tokom stvaranja predstave.
 

Pored Tripković, Trišić i Nedeljkovića autorski tim čine: Tijana Todorović zadužena za kostime, muziku je radila Irena Dragović, scenski pokret i koreografiju Slavka Nelević, autorka songova je Dragana Tripković, lektorka Dubravka Drakić, korepetitor Davor Novak, asistentkinja kostimografije Mia Đurović a asistentkinja scenografa Vida Nedeljković. 

Glumačka postava: Lara Dragović, Emir Ćatović, Goran Slavić, Miloš Pejović, Vanja Jovićević, Omar Bajramspahić, Mina Mićović, Pavle Ilić, Stefan Vuković, Itana Dragojević, Vukan Pejović, Miloš Kašćelan, Milo Perović, Nada Vukčević, Ivona Raković, Anđela Radović, Danica Rajković, Sejfo Seferović, Andrea Drašković.

Repriza predstave zakazana je za 15. oktobar sa početkom u 20.00h u Velikoj sali KIC-a ,,Budo Tomović" Podgorica.

Karte za oba izvođenja dostupna su na biletarnici.

 

 

Preuzmite aplikaciju

Google Play Apple Store

Generalni pokrovitelj

Universal Capital Bank Logo Ramada